baltarusija

Baltarusija

 

Oficialiai vadinama Baltarusijos Respublika, yra žemyninė valstybė, esanti Rytų Europoje. Jos kaimynės yra Lietuva ir Latvija šiaurėje, Rusija rytuose ir šiaurės rytuose, Ukraina pietuose bei Lenkija vakaruose. Sostinė ir didžiausias miestas – Minskas. Baltarusijos plotas yra 207 595 kvadratinių kilometrų.

 

Valstybės vadovas nuo 1994 m. yra prezidentas Aleksandras Lukašenka, kuris yra kontroversiška figūra tiek Baltarusijoje, tiek tarptautinėje arenoje, neretai vadinamas „paskutiniuoju Europos diktatoriumi“.

 

Šalis turi dvi oficialias kalbas: baltarusių ir rusų. Ekonomika remiasi paslaugų sektoriumi ir gamyba, o svarbiausios prekybos partnerės yra buvusios Tarybų Sąjungos šalys. Baltarusija yra Nepriklausomų Valstybių Sandraugos narė, tačiau jos politinė sistema dažnai laikoma autoritarine, o pastaraisiais metais šalyje vyksta masiniai protestai prieš vyriausybę.

Minskas surengė prieš opozicijos aktyvistus nukreiptus reidus ir konfiskavo jų turtą

Baltarusijos valdžia ketvirtadienį paskelbė apie reidus ir 104 iš šalies pabėgusių opozicijos aktyvistų turto konfiskavimą. Tai – naujausi veiksmai Minsko režimui beveik ketverius metus tęsiant didelio masto susidorojimą su opozicija. Autoritarinis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka represijų griebėsi 2020-ųjų rugpjūtį, kai prasidėjo masiniai šalies pilietinės visuomenės protestai prieš jo valdymą po ginčijamo perrinkimo prezidento rinkimuose.
2024-05-17

Dalis su Udovickiu susijusių bendrovių pernai kaupė nuostolius

Apriboti ryšiai su Baltarusija ir kitos nepalankios aplinkybės paveikė uostamiesčio verslininko Igorio Udovickio kontroliuojamas trąšų, vandens gamybos, ekspedijavimo įmones, kurios praėjusiais metais klimpo į nuostolius, penktadienį rašo „Verslo žinios“.  Klaipėdos trąšų granuliavimo ir fasavimo įmonės „Granmax“ pajamos dėl konkurencijos pernai, palyginti su 2002-aisiais, sumažėjo 3,5 karto, iki 11,5 mln. eurų. Iš ankstesniais metais uždirbto 6,2 mln.
2024-05-17

Medininkų pasienio punkte laikinai sutriko eismas: į Baltarusiją grąžinami migrantai nesutiko pereiti sienos

Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT) ketvirtadienį mėginus į Baltarusiją grąžinti 7 kubiečius, kuriems nebuvo leista likti Lietuvoje, tarnybos atstovas žiniasklaidai Giedrius Mišutis atmeta VSAT reiškiamą kritiką ir pažymi, kad šis atvejis – standartinė procedūra. „Viskas yra standartiška, išskyrus tai, kad tai yra grupelė asmenų. Bet tai nėra pirmas atvejis, kai Medininkuose dėl to sustabdomas eismas. Mums nieko naujo čia faktiškai nėra“, – Eltai ketvirtadienį teigė G. Mišutis.

Nerimo ženklai: šaltiniai praneša apie Baltarusijos pasirengimą priimti Rusijos karinę techniką

Baltarusijos geležinkelininkų bendrija praneša matanti ženklus, kad Rusija tikriausiai vėl planuoja perduoti savo karinę įrangą Baltarusijai – „Baltarusijos geležinkeliai“ jau ruošiasi priimti ešelonus.
2024-05-16

Lenkija statys „neįveikiamą sieną“ su Baltarusija: ruošiamasi naujiems migrantų antplūdžiams

Lenkijos valdžia išskirs daugiau nei 340 mln. eurų pasienio įtvirtinimams su Baltarusija įrengti. Norima sieną paversti „neįveikiama“ ir ruošiamasi naujiems migrantų antplūdžiams. „Pati užkardų modernizacija, greičiausiai, kainuos apie 1,5 mlrd. zlotų (apie 343 mln. eurų – red. past.), ir būtent tiek reikia išskirti, kad tos užkardo iš tiesų suveiktų“, – PAP cituojamas Lenkijos gynybos ministro pavaduotojas Cezary’us Tomczykas.
2024-05-13

Žiniasklaida: Baltarusija stato Rusijos branduolinės ginkluotės saugyklas už 193 kilometrų nuo sienos su Ukraina

Centrinėje Baltarusijos dalyje statomos saugyklos Rusijos branduolinei ginkluotei, apie kurios perdavimą anksčiau pranešė Kremlius. Kaip rašo „Ukrinform“, tai sakoma JAV laikraščio „The New York Times“ publikacijoje. Žurnalistai išanalizavo palydovines nuotraukas ir kalbėjosi su branduolinės ginkluotės bei ginklų kontrolės ekspertais, kad išsiaiškintų naujų saugyklų statybos, kuri buvo pradėta dar 2023 metų kovo mėnesį, vietą.
2024-05-11

Baltarusija nuo Lietuvos pasienio po beveik 2 mėnesių atitraukia 19-ąją brigadą – „Belaruski Hajun“

Baltarusių opozicinio tyrėjų portalo „Belaruski Hajun“ duomenimis, Baltarusijos kariuomenės 19-oji mechanizuotoji brigada, kuri anksčiau pratybų tikslais buvo dislokuota Lietuvos pasienyje, Ašmenos ir Pastovių rajonuose, grįžta į savo nuolatinės dislokacijos vietas. Kovo viduryje paskelbus karinės parengties patikrą 19-osios brigados kariai buvo perkelti į Lietuvos pasienį.
2024-05-10

Baltarusija suteikė politinį prieglobstį iš Lenkijos pabėgusiam teisėjui

Iš Lenkijos pabėgęs Varšuvos administracinio teismo teisėjas Tomaszas Szmydtas pirmadienį Minske paprašė Baltarusijos valdžios „globos ir apsaugos“. Per spaudos konferenciją Minske jis sakė, kad buvo priverstas palikti Lenkiją, nes „nesutinka su dabartinės valdžios politika ir veiksmais“, tvirtino, jog buvo persekiojamas ir bauginamas dėl savo nepriklausomų politinių pažiūrų.
2024-05-10

Karo ekspertas: branduolinės pratybos Baltarusijoje gali būti susijusios su Lietuva

Ukrainos karo ekspertas, atsargos pulkininkas Oleksandras Musijenka per televizijos maratoną pakomentavo Aliaksandro Lukašenkos pareiškimą apie branduolines pratybas Baltarusijoje, praneša UNIAN. „Lukašenka dabar aktyviai dalyvauja šiame procese. Galbūt jie tikrai svarstė įvairius scenarijus prieš Lietuvą, todėl Lietuva pradėjo intensyvias karines pratybas. Tačiau svarbu tai, kas pasikeitė NATO.
2024-05-08

Vyriausybė: beveik trim ketvirtadaliais sumažėjo į Baltarusiją vykstančių lietuvių

Kovą ir balandį Baltarusijos sieną kirtusių Lietuvos piliečių, lyginant su tais pačiais mėnesiais pernai, sumažėjo 73 proc., skelbia Vyriausybė. Pasak jos, 2023 metų kovą ir balandį Lietuvos piliečiai Baltarusijos sieną kirto 129 tūkst. 87 kartus, o per tą patį laikotarpį šiemet – 33 tūkst. 917 kartų. Visų į Baltarusiją ir iš šios valstybės vykstančių asmenų srautas, Vyriausybės duomenimis, per du mėnesius sumažėjo 48 proc., nuo 659 tūkst. 793 sienos kirtimų pernai iki 341 tūkst. 680 šiemet.
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų